BMS – automatyka budynkowa

BMS (Building Management System) to mózg, który w przemyślany sposób kontroluje i optymalizuje środowisko w budynkach. Można dzięki niemu zredukować koszty utrzymania obiektu oraz zapewnić komfort i bezpieczeństwo przebywającym w nim osobom.

Nie ma dwóch takich samych budynków. Każdy wymaga odrębnego potraktowania ze względu na zastosowane w nim technologie i urządzenia. Muszą one efektywnie ze sobą współpracować i być odpowiednio zintegrowane, aby zapewnić „szyty na miarę” System Zarządzania Budynkiem.

Nowoczesny System BMS składa się z urządzeń sterujących i monitorujących połączonych w standaryzowaną sieć automatyki budynkowej. System Zarządzania Budynkiem jest narzędziem, dzięki któremu można kontrolować takie systemy jak: wentylacja, klimatyzacja, ogrzewanie, systemy bezpieczeństwa, instalacje elektryczne, oświetlenie czy systemy wodno-kanalizacyjne.

Nieodłączną częścią BMS jest sprawna wizualizacja na stanowisku komputerowym, która pozwala obserwować przebieg procesów zachodzących w budynku. Dzięki temu użytkownik jest na bieżąco informowany o stanie pracy poszczególnych urządzeń i instalacji, a także o wszelkich zaistniałych awariach i nieprawidłowościach.

System Zarządzania Budynkiem, zwany też Systemem Automatyki Budynku, może być zastosowany i spełniać należycie swoją rolę zarówno w małych budynkach (np. domach jednorodzinnych), jak też w wielokondygnacyjnych obiektach o ogromnej powierzchni (np. galeriach handlowych).

Co zyskujesz?

  • Zarządzanie instalacjami technicznymi budynku z jednego miejsca (stacji operatorskiej – w przypadku dużych obiektów lub sterownika ściennego – w przypadku nierozbudowanych budynków);
  • Integrację systemów występujących w budynku;
  • Możliwość obserwacji zdarzeń, stanów urządzeń, parametrów budynku, a także zdalnej kontroli systemami budynku z zewnątrz za pomocą Web Serwera;
  • Redukcję kosztów utrzymania budynku i możliwość ochrony środowiska. BMS daje odczuwalne oszczędności energii elektrycznej dzięki odpowiednim algorytmom załączania urządzeń i możliwości sterowania rozpływem ciepła;
  • Monitoring jakości energii elektrycznej;
  • System otwarty. W każdej chwili masz możliwość dodania nowej funkcjonalności do systemu;
  • Komfort i bezpieczeństwo użytkowanego budynku